Hra se smrtí
Vraždy v Cherringhamu: Hra se smrtí Matthew Costello & Neil Richards
Do Cherringhamu přijíždí úspěšný televizní režisér, aby s místními divadelníky nazkoušel nové představení. Blížící se premiéru brzy provází publicita, o jakou rozhodně nikdo nestál. Celé přípravy kdosi sabotuje a během zkoušek dochází k velmi podivným nehodám. Jack a Sarah se proto ujímají pátrání v tajemném divadelním zákulisí, než dojde k něčemu horšímu. (Alpress, 2024)
► ► ► ► ► ► ► ►
Čo by to bolo za anglickú detektívku, keby sa neodohrala v priestore divadla? Toto tradičné miesto nemôže opomenúť ani séria cherringhamských minidetektívok. Čitateľ sa ho dočkal v deviatom pokračovaní. Autori si tak môžu odškrtnúť ďalšiu z povinných jázd. Otázka, ktorá sa natíska, je, či do tohto klasického priestoru dokážu vniesť aspoň štipku originality.
Pokojný život v Cherringhame znova narúša čosi znepokojivé. Matka Sarah Edwardsovej je členkou ochotníckeho spolku Divadelníci, ktoré nacvičuje premiéru nového divadelného predstavenia. Nácvik však sprevádzajú čudné nehody, a tak Helen poprosí Jacka a dcéru o pomoc. Blíži sa totiž otvorenie zrekonštruovaného divadla a vyzerá to tak, že premiéra detektívky pod taktovkou Jeza Kramera – hviezdneho televízneho režiséra, je v ohrození. Kto má záujem na tom, aby k znovuotvoreniu divadla nedošlo?
V divadelnom spolku sa stretáva rozmanité spoločenstvo, napr. Graham Jones, ktorý sa ako herec síce nikdy necítil, ale čo by neurobil pre lásku k barmanke Ellie z krčmy z Ploughmana, ktorá v tejto hre dostala hneď hlavnú úlohu?; je tu aj Ambrose Goode, bývalý predseda spolku Divadelníkov a ich niekdajší režisér, ktorý sa len ťažko zmieruje s tým, že hru režíruje ktosi iný. Každý z členov Divadelníkov zapadá do mozaiky cherringhamských postavičiek, ktoré čitateľ spolu s Jackom vďaka týmto aktivitám spoznáva.
Režisér predstavenia Jez Kramer je tyran, odvolávajúci sa na svoju bývalú slávu, no je to človek, ktorý skôr svojich hercov ponižuje a vysmieva sa im, než by im pomáhal. Len ťažko sa nájde niekto, kto s ním neprišiel do konfliktu. Podľa Helen Edwarsovej navyše na divadelníkov niekto útočí – objavila sa otrava, na Grahama Jonesa padne reflektor, jedna z herečiek prepadne cez padacie vráta. Sú to len nehody alebo sa veci dejú systematicky? Jack nakoniec útok na Grahama preverí, odhalí, ako k „nehode“ došlo a obáva sa, že sa tu objavil niekto, kto je odhodlaný zabíjať. Práve preto sa rozhodne spolu so Sarah zistiť, kto a prečo sa pokúša Divadelníkom prekaziť nacvičenie a predvedenie predstavenia.
Začína tak klasické pátranie, ktorého cieľom je v prvom rade odhaliť vzťahy medzi divadelníkmi a aj motív zločinca. Duu Jack – Sarah má pátranie uľahčiť skutočnosť, že sa obaja svojim spôsobom stávajú súčasťou nacvičovaného predstavenia, a tak sa môžu na vec pozrieť zblízka. Ich odhaľovanie pozadia zločinu sa deje najmä cez rozhovory, ktoré postupne odkrývajú detaily, ktoré je nutné poskladať do konečného obrazu. Je za všetkým spor o post režiséra hry medzi Ambrosom Goodeym a Kramerom, alebo je za všetkým Andrew Parkes, ktorý má pod palcom mestskú radu, a veľmi by mu hralo do karát, keby divadelný spolok prišiel o zrekonštruovanú budovu? Jackovi a Sarah spočiatku motív uniká. Jackove obavy sa stupňujú úmerne s ďalšími „nehodami“, navyše premiéra sa blíži... Odpovede nakoniec do seba zapadnú. Otázkou ostáva, či Jack zachráni premiéru detektívky a či sa mu podarí zabrániť tomu, aby na doskách cherringhamského divadla došlo k skutočnej vražde.
Ak som v úvode narážala na originalitu, je treba povedať, že tu by ju asi čitateľ hľadal márne. Veci sú tu predvídateľné a pre znalcov detektívok (písaných či sfilmovaných) je veľmi ľahké odhadnúť tak dôvody Kramerovej režisérskej stagnácie, ako aj motív záškodníka. Napätie, pri ktorom by si čitateľ obhrýzal nechty, tu hľadať netreba. Ale je to cozy crime... A ako taká poslúži dobre. Priznám sa, že po predchádzajúcej časti som túto zmenu v prostredí divadla privítala. A... bavila som sa. V istej chvíli mi síce bol zločinec jasný, no to nijako nenaštrbilo môj príjemný pocit z čítania, pri ktorom som dokonale vypla. Nadobudla som pocit, že sa táto séria vracia do správnych koľají a pevne dúfam, že z nich znova (príliš) nevybočí.
Mimochodom... O drobný, nepatrný krôčik sa posúva aj Jackov vzťah k Sarah. V tejto časti nadobúda ďalší pozitívny zmysel – Jack si uvedomuje drobnosti, vďaka ktorým má pocit, že je tu naozaj doma, a to upevňuje aj ich priateľstvo.
Ľahké, príjemné, vhodné k šálke kávy, keď nemáte chuť na rozsiahle čítanie, ale hľadáte niečo nenáročné a rýchle. V kontexte hodnotenia jednotlivých dielov série dávam .
-sa